Бурлака Олена

Особистий блог "Бурлака Олена"

Вивчаючи Франка…

Ознайомлюючи  десятикласників з творчістю Івана Яковича Франка , напевно , кожен з вчителів помітив одну особливість: і Євген Рафалович, і каменярі, і Мойсей — це сам автор. Кожен з названих персонажів є виразником головного життєвого принципу самого письменника: «Народу не обирають, він такий, який є. Йому треба служити, хоч тебе часто не розуміють ті , заради кого взяв на себе «тяжке ярмо», хоч знаєш, що «щастя всіх прийде по наших аж кістках».

Дана презентація може бути використана під час вивчення філософської поеми «Мойсей».

Яке місце українського народу серед інших народів світу? Що заважає  співвітчизникам розправити крила і стати «хазяїном домовитим  по своїй хаті і по своїм полі».  Що я і такі, як я, можуть зробити для того, щоб Україна «засяяла у народів вільнім колі»?   Ці наболілі питання, що хвилювали, мучили довгими роками душу й розум, автор підіймає у своєму творі,  намагаючись розв’язати внутрішній конфлікт: опустити руки, змиритися з людським невіглаством чи «рубати скелю, , бо саме тобі «призначено скалу сесю розбить». Франко не просто бере біблійну фабулу й кладе на український грунт. Він пише абсолютно оригіналний твір. Свідченням цього є уривок з передмови самого автора: «Ти вмреш на тій горі, на яку вийдеш, і будеш злучений зі своїми [предками]… за те, що ви були непослушні супроти Мене перед синами Ізраїлю … Тому ти побачиш перед собою сей край, але не  ввійдеш до нього…  Із сього оповідання бачимо, що Мойсей умер у неласці ізраїльського Бога… В моїй поемі … смерть Мойсея мотивована тим, що його відіпхнув його власний народ…»   Чи не з цією ж проблемою зустрічався сам письменник?    Щоб  відповісти  на це  питання,  варто співвіднести деякі факти з біографії І.Я. Франка із сторінками твору «Мойсей».

Для того, щоб текст поеми став більш зрозумілим, можна скористатися наступною презентацією. А також запропонувати учням невеличку вікторину.

 

 

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *